24. 05. 2022.

Подели:

Kако да избегнете гужву и нервирање на граници са Mађарском

Гужве на границама нажалост нису ретка слика, нарочито у време празника или туристичке сезоне којој смо све ближи, а на највећем и најфреквентнијем прелазу Хоргошу ситуацију додатно усложњавају радови на његовој реконструкцији. Алтернатива свакако постоји, а о којим мањим прелазима се ради и где се они налазе, за дневни лист Блиц, који је објавио репоражу о томе, говорио је управник Царинарнице Суботица Роберт Балко Мачаи.

Гужве на границама на жалост нису ретка слика која нервира све путнике, али је ситуација на Хоргошу ових дана попут оне коју виђамо у јеку празничне сезоне. Разлог за вишесатна задржавања су радови на реконструкцији граничног прелаза због којих долази до затварање појединих трака. То условљава дужа, вишесатна задржавања, а самим тим и стварање гужви па понекад и километарске колоне људи који путују ка Мађарској или у супротном смеру.

То је за "Блиц" потврдио управник Царинарнице Суботица Роберт Балко Мачаи који подсећа грађане да не морамо увек ићи преко Хоргоша за Мађарску или се тим путем враћати кући, већ да и за тај пут постоје алтернативе. За путнички саобраћај су то Келебија, Бачки Виногради, Ђала, Хоргош II, Рабе, Бачки Брег, Бајмок и Растина, а за теретни Терминал Келебија.

Према његовим речима, брз и несметан проток путника и робе, уз истовремено добру контролу, која подразумева сузбијање свих видова кријумчарења и илегалних миграција превасходни је задатак граничних служби.

- Успостављање такве равнотеже није нимало једноставно, нарочито у време празника и током туристичке сезоне када је притисак путника на границе појачан, јер огроман број људи из Западне Европе истовремено крене пут својих матичних земаља или ка летовалиштима, управо преко наше земље. Током јуна, јула и августа прошле године, упркос ограничењима услед пандемије, преко Хоргоша, једног од наших највећих и најфреквентнијих прелаза, прешло је преко готово три милиона путника. Како ће због попуштања или потпуног укидања епидемиолошких мера у готово свим европским земљама, та бројка током овогодишње летње сезоне сасвим извесно бити премашена, а имајући у виду да је крајем марта ове године почела реконструкција овог прелаза, путницима треба скренути пажњу да алтернатива за Хоргош постоји - нагласио је наш саговорник.

Зато, подсећамо да постоје алтернативни гранични прелази, који ће вам усштедети и време и живце, али је неопходно да знате који је намењен баш за вашу категорију возила.

Прелаз Бачки Виногради само за путнике

рема речима управника царинарнице Суботица прелаз Бачки Виногради намењен је само путницима, удаљен је 20 километара од центра Суботице, 12 километара од центра Палића и само осам километара од укључења или искључења (Суботица север) на аутопуту Београд-Хоргош.

- Путни правци преко Хајдукова и Бачких Винограда су добро обележени саобраћајним знацима, а до најближег места у Мађарској Морахалом потребно је прећи свега 12 километара, док је познатији Сегедин удаљен око 15 километара. Једна од предности прелаза који је отворен од 7 до 19 часова, је то што међузона готово и не постоји, јер су контролне службе Србије и Мађарске удаљене свега пар метара једна од друге - прича нам Балко Мацаи.

Хоргош 2 забрањен за аутобусе и камионе

На месту некадашњег старог граничног прелаза Хоргош налази се Хоргош 2. Током целе године ради од 7 до 19 часова и предвиђен је за саобраћај свих путничких моторних возила, осим аутобуса и камиона.

- Уколико путујете из Србије аутопутем Београд-Нови Сад-Будимпешта потребно је да се искључите на петљи Кањижа и већ након четири километра сте на овом прелазу. Гранични прелаз Хоргош 2 могу да користе сви путници, осим оних који поседују путне исправе такозваног "Косова" - истиче наш саговорник.

Прелаз Бајмок мало даљи, али проходан

Дуга, понекад и вишесатна чекања могу се избећи и ако се уместо ка Хоргошу упутите ка граничном прелазу Бајмок, који је удаљен око 50 километара и ради свакодневно од 7 до 19 часова. Намењен је искључиво путницима и возилима до 3,5 тоне, а осим држављана пограничних места могу га користити и путници из ЕУ, Швајцарске, Норвешке и Исланда.

Прелаз Ђала добра алтернатива

Прелаз Ђала који се налази на 62 километра од Суботице такође је могућа алтернатива за Хоргош. До њега се долази када се са аутопута исључите код места Хоргош, затим наставите ка Кањижи, Новом Кнежевцу и Српском Крстуру, који је на свега четири километра од овог путничког прелаза, чије је радно време од 7 до 19 часова.

Мало познат прелаз Рабе

Друмски гранични прелаз Рабе налази се на 65 километра од Суботице, или на 42 километра од искључења са аутопута Београд-Будимпешта код Кањиже, одакле се до прелаза стиже преко Новог Кнежевца, Банатског Аранђелова и Мајдана. Намењен је само путничком саобраћају, а осим српских и мађарских, могу га користити и држављани земаља Шенгена.

Прелаз Бачки Брег ради 24 часа

И путнички прелаз Бачки Брег који ради 24 часа такође може бити алтернатива оптерећеним прелазима са Мађарском. До њега се долази када се са аутопута Београд-Суботица искључите код Врбаса и наставите ка Сомбору, одакле имате свега 30 километара до овог прелаза.

Прелаз Растина најкраћи пут до Баје а за теретни саобраћај Келебија једини спас

На 25 километара од Сомбора налази се путнички прелаз Растина, чије је радно време од 7 до 19 часова, који представља најкраћи пут до Баје, првог већег града у Мађарској.

Због радова на реконструкцији Хоргоша повремено долази до затварање појединих трака што условљава дужа задржавања и у теретном саобраћају, на шта граничне службе не могу да утичу. Стварање дужих колона камиона на излазу из земље може се избећи њиховим преусмеравањем ка Терминалу Келебија.

- Када је реч о теретном саобраћају, често се губи из вида да је дужина задржавања на нашој страни границе директно условљена брзином рада контролних органа наших суседа, о чему сведочи готово увек пуна међузона на излазним терминалима. Када је ситуација таква престаје да буде битно што се излазна царинска процедура завршава за свега пар минута, јер у тим околностима возила физички не могу да крену даље, него остају "заробљена" у међузони. Дакле, када се чека, не чека се на царини, него на граници, како често може да се чује од појединих путника или возача. Ствар је ипак мало компликованија пошто на пропусност границе утиче рад низа граничних служби (полиција, царина, инспекције), како наших, тако и суседних држава - поручује наш саговорник.

Камере Министарства унутрашњих послова на граничним прелазима пружају поуздану информацију у реалном времену какво је стање на одређеним прелазима и то можете проверити на линку (www.муп.гов.рс камере) а, осим тога, камерама АМСС покривени су готово сви прелази у земљи, тако да пре него што се одлучите за неки од прелаза и упутите се ка њему, треба да погледате како изгледају улаз или излаз у сваком тренутку.

Будући да не покривају путне правце километрима даље од граничних прелаза, од велике користи може бити апликација Google mapa, на којој треба укључити опцију "стање саобраћаја".

Цео текст можете прочитати и на порталу дневног листа Блиц.