Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
09. 01. 2023.
Уочи божићних празника на порталу Biznis.rs објављен је текст о запленама које су обележиле протеклу годину из перспективе царинске службе.
Цео текст осим на порталу Biznis.rs можете прочитати и у наставку.Правила у путничком промету нису мењала
Непосредно пре и током новогодишњих празника Управа царина забележила је више покушаја кријумчарења мањих количина наркотика од два па до скоро 100 грама.
Углавном је, како кажу за Бизнис.рс, реч о марихуани и хашишу, а последњи такав случај забележен је 4. јануара на административном пункту Мердаре, када је у торби једног путника у минибусу пронађено више од 92 грама марихуане, два грама хероина и један грам спида.
''Често се дешава да путници мисле да то што носе мале количине наркотика неће бити санкционисано и правдају се чињеницом да је реч о дроги за личну употребу, међутим по закону је забрањено преношење било каквих психоактивних супстанци преко границе, и то без обзира на количину. Једини изузетак су случајеви када путник има медицинску документацију која потврђује да као редовну терапију узима лекове који садрже такве супстанце'', објашњавају из Управе царина за Бизнис.рс.
Нагласили су да у новој години путници и превозници треба да знају да се правила у путничком промету нису мењала, и да су готово у потпуности усаглашена са регулативом ЕУ.
''Препорука је да се приликом преласка границе пријави све што се са собом носи, како би се непријатне ситуације због непријављене робе или новца на време избегле. У прилог чињеници да цариници заиста представљају брану за све видове кријумчарења говори податак да је од 2013. године досад заплењено преко 42 милиона непријављених евра, више од 10 тона различитих наркотика, више од 120 милиона цигарета и више од 123 килограма злата'', наводе наши саговорници.Остварени резултати у 2022. годиниИз Управе царина истичу да укупна вредност заплењених девиза у току 2022. године, до краја децембра, износи преко пет милиона евра у различитим валутама, више од 32 кг злата, око пола тоне наркотика, око 64 милиона комада цигарета и готово 24 тоне арома за наргиле.
''Најзапаженија прошлогодишња заплена је најбољи икада забележен резултат у сузбијању кријумчарења цигарета. Реч је о 50 тона или око 40 милиона комада овог акцизног производа откривених у три бродска контејнера у луци Прахово крајем маја. Цео случај откривен је након што је товар камионима ушао у Србију из Црне Горе са намером да транзитира бродским путем ка Румунији, али се након иступа ка тој суседној земљи убрзо опет волшебно појавио на царинском подручју Републике Србије не пријављујући претходно робу коју превози'', открили су наши саговорници.
Када је реч о девизама, прошлогодишњу рекордну заплену новца поставили су цариници на Прешеву који су 7. јуна осујетили покушај кријумчарења преко 700.000 непријављених евра и два смарагда.''Новац и смарагди су били сакривени у кутији за прву помоћ, вратима аутомобила, рефлектујућем прслуку, торбама са пртљагом, кесама за супермаркет, кутији за парфем, кутији за лекове, пластичној корпи са дечјим играчкама, па чак и у кутији дечјих бојица. Заплењен је и аутомобил којим су новац и драго камење кријумчарени, па се укупна вредност одузетих девиза, робе и возила попела на више од 840.000 евра'', објашњавају из Управе царина.
Чак 11,6 кг злата вредног око 44 милиона динара цариници су крајем марта пронашли у специјално прерађеном поду једног аутомобила на контролном пункту Мердаре, што представља рекорд у 2022. години.
''Готово исто толико откривено је 15. септембра на прелазу Батровци, када је у пуном резервоару једног аутомобила пронађено око 11 килограма злата'', подсећају наши саговорници.
Додали су да цариници свакодневно откривају најразличитије покушаје кријумчарења, па је тешко направити избор најинтересантнијих, којих је било доста и током 2022. године.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас