01. 02. 2023.

Подели:

Примена нових правила о пореклу робе уз Споразум ЦЕФТА 2006

Почев од 1. фебруара 2023. године, у преференцијалној трговини између ЦЕФТА страна поред правила о пореклу из Регионалне конвенције о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу (ПЕМ конвенција), алтернативно се примењују и тзв. „Прелазна правила о пореклу робе“.

У односу на правила о пореклу која су садржана у ПЕМ конвенцији, Прелазна правила о пореклу робе одговарају токовима модерне трговине. Међутим, како за сада још увек није постигунута сагласност свих страна уговорница ПЕМ конвенције да се у трговини примењују искључиво нова ревидирана правила о пореклу која су садржана у Прелазним правилима о пореклу робе, ПЕМ конвенција ће се и даље примењивати, док се не постигне сагласност свих страна уговорница.

Прелазна правила о пореклу робе су уопштено говорећи флексибилнија правила од правила о пореклу садржаних у ПЕМ конвенцији, па сходно томе производ лакше стиче преференцијално порекло чиме се постиже већа конкурентност на тржишту и олакшава кретање производа између страна уговорница.Неке од новина у примени прелазних правила о пореклу у односу на ПЕМ конвенцију су:  

  • једноставнија правила обраде или прераде,
  • већа дозвољена одступања за материјале без порекла који се употребљавају у производњи производа са пореклом,
  • примена тзв. „пуне кумулације порекла“ као општег принципа,
  • укидање обавезе плаћања царине на материјале без порекла који су употребљени у производњи производа са преференцијалним пореклом,
  • олакшано кретање производа са пореклом између страна уговорница,
  • могућност примене система регистрованих извозника,
  • могућност употребе доказа о пореклу који се издаје и/или доставља електронским путем,
  • период важења доказа о пореклу продужен је са 4 на 10 месеци, као и друге погодности.

Међутим, за текстил и производе од текстила постоје одређена ограничења у оквиру примене прелазних правила о пореклу.

У овом тренутку Република Србија примењује Прелазна правила о пореклу робе у трговини са Европском унијом, државама ЕФТА (Швајцарска/Лихтенштајн, Норвешка и Исланд) и странама ЦЕФТА (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Србија, УНМИК/Косово и Молдавија), док се примена ових правила са Републиком Турском очекује у наредном периоду чиме би се заокружио процес у оквиру споразума о слободној трговини које је закључила Република Србија, а који се заснивају на пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу робе.