Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
11. 04. 2023.
У тексту објављеном на порталу Бизнис, између осталог се каже, да су цариници током марта забележили укупно 496 разних прекршаја, међу којима је као најупечатљивији издвојена заплена пола тоне марихуане, скривене у једној преграђеној цистерни на граничном прелазу Гостун 9. марта.
Када је реч о прекорачењу количине неке робе, наши саговорници истичу да се у путничком промету то обично дешава са акцизном робом попут цигарета и алкохола.
„У Србију се без обавезе пријављивања, у личном пртљагу, може унети 50 цигарета, 25 цигарилоса (до три грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућу комбинацију наведених производа, као и један литар жестоког алкохолног пића или литар пенушавих и ликерских вина или одговарајућа комбинација наведених пића и литар осталих вина“, наводе из Управе царина.Пошто се прописи о дозвољеном уносу акцизне робе разликују од земље до земље, наши саговорници подсећају да увек пре путовања треба проверити која правила су актуелна у земљи у коју се путује.
„Мада су прописи о преносу готовог новца преко границе добро познати, цариници готово свакодневно откривају девизне прекршаје, јер поједини путници занемарују обавезу да на граници пријаве готовину у износу већем од 10.000 евра колико се може пренети без пријављивања, што вероватно чине јер немају доказ о пореклу новца“, истичу из Управе царина.
Додају да је такође упечатљиво да се преко границе у кризним временима без пријављивања носи више драгоцености него обично (накит, дукати, плочице инвестиционог злата, драго камење и сл.), а прописи налажу да без пријављивања преко границе може да се преноси само онај накит који је у употреби.
„Међутим, уколико путник на себи или у пртљагу носи накит за који се не може сматрати да је у употреби – дужан је да то пријави, како се не би нашао у прекршају, што је усаглашено са Конвенцијом о царинским олакшицама у туризму.
Највредније заплене у марту
Заплена пола тоне марихуане је најупечатљивији прекршај са којим су се цариници сусрели у марту ове године. Случај је откривен када је на ред за улазну контролу пристигла наводно празна цистерна црногорских регистарских ознака, али је због уочених неправилности упућена на додатни преглед мобилним скенером.
„Возач је тада искористио прилику да побегне, чиме су само потврђене сумње да се у цистерни нешто крије. Снимак са скенера, као и реакција службеног пса који је изведен на лице места, то су и потврдили. Након што је цистерна безбедно отворена, у њеној унутрашњости откривено је 500 пакета марихуане, чија је укупна тежина 541,1 килограм“, нагласили су наши саговорници.Следећи је покушај кријумчарења готово килограма злата, вредног скоро 45.000 евра, који су цариници 30. марта спречили у сарадњи са полицијом на граничном прелазу Градина. Прекршај је откривен када је за детаљан преглед на излазу из земље издвојен аутобус страних регистарских ознака, који је саобраћао на релацији Немачка-Турска.
„Мада су сви присутни путници рекли да немају ништа да пријаве, контролом је код једног од њих, 42-годишњег страног држављанина, пронађено укупно 982 грама златног накита, ломљеног и инвестиционог злата. Он је злато покушао да прокријумчари тако што га је сакрио на неколико места: у паковање чипса, ранац и џепове јакне коју је носио на себи“, описали су из Управе царина.
Цариници су и 30. марта, на граничном прелазу Вршка Чука, у сарадњи са полицијом, открили и запленили 13 дијаманата, шест дуката и једну златну плочицу. Прекршај су открили када је за детаљан преглед на излазу из земље, издвојен аутомобил страних регистарских ознака, којим је из Немачке ка Бугарској сам путовао 65-годишњи пензионер.
„Иако је рекао да нема ништа да пријави, цариници су у његовој торби пронашли разне непријављене драгоцености, међу којима и кутијицу са 10 белих и три црна дијаманта. Поред тога, међу гардеробом је пронађено и шест златника од којих су четири са почетка 20. века из 1913. и 1915. године, као и једна златна плочица“, открили су наши саговорници.
Додали су да је, поред сузбијања кријумчарења, значајна улога царине у заштити друштва и њен допринос у очувању безбедности свих грађана, па се у том погледу издвојио покушај кријумчарења радиоактивног громобрана, чије су последице избегнуте захваљујући опремљености царинских службеника и њиховој правовременој реакцији.
Из Управе царина су подсетили путнике да је приликом преласка границе најсигурније да пријаве све драгоцености које носе са собом, и тако избегну потенцијални ризик да им оне буду привремено или трајно одузете.
То се, како кажу, односи и на лични накит који путници носе на себи или у пртљагу, али и на инвестиционо злато у облику плочица, полуга и новчића.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас