Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
18. 04. 2023.
Генерални секретар Светске царинске организације (СЦО) Кунио Микурија, који борави у дводневој посети Србији изјавио је, у интервјуу датом агенцији Танјуг, да је Србија направила велики напредак у реформи царинске администрације, као и да су то препознале све међународне институције.
Циљ посете генералног секретара СЦО је јачање позиције Србије у тој организацији, као и приступ пројектима од значаја за дигитализацију и модернизацију. Реч је првенствено о напретку у дигитализацији царинских поступака, интегрисаном управљању границом и развоју анализе ризика.
О томе како види улогу Царине Србије и зашто је улагање у царинску администрацију битно за привредни развој, први човек кровне царинске организације у свету објаснио је током обиласка граничног прелаза Хоргош.
''У данашње време – географски положај је врло битан. Трговина са суседним земљама је јако важна, па је утолико већи значај регионалних интеграција. То је врло важно и за Србију, пре свега у контексту регионалних интеграција, али и повезивања са чланицама ЕУ, па и шире – са целим светом. Оно што се од српске царине најпре очекује је да се побрине да домаћа привреда буде што боље повезана са остатком света, јер тиме доприносите просперитету и стабилности своје земље'', нагласио је генерални секретар СЦО.
Пошто је, како истиче, улога царине круцијална за побољшање пословне климе једне земље, Светска царинска организација очекује да ће се допринос Управе царина Србије на плану глобалног повезивања наставити и продубити.
"Царина Србије свакако доста доприноси раду Светске царинске организације, пошто је наш главни циљ да обезбедимо што бољу повезаност. Из угла економске конкурентности Србија је стратешки позиционирана земља, у којој се укрштају путеви Европске уније и свих оних земаља које нису чланице. Србија представља ''врата'' у ЕУ, будући да она својом позицијом покрива велико тржиште. Тако да се допринос темељи на обезбеђивању добре повезаности, на томе да се користи модерна технологија у раду и да се примењују светски признати стандарди. Сада радимо на томе да осигурамо развој у домену управљања људским ресурсима, како би царина у Србији могла да буде пример доброг функционисања у складу са модерним принципима и унапред се радујемо додатном доприносу Светској царинској организацији", казао је он.
Микурија сматра да је будућност царине на глобланом нивоу у дигитализацији и адекватном управљању подацима.
"Царине су лоциране на границама, а наша визија је да границе раздвајају, а царина повезује. У ери дигиталне технологије, подаци су постали веома важни. Царине прикупљају податке, процењују ризике и старају се о томе да размена информација буде на високом нивоу. У исто време, царине идентификују ризике који су у уској вези са трговином. То је будућност царина, да управљају подацима захваљујући чему ће се додатно повезивати и обезбеђивати развој тржишне економије", објашњава он.
Све значајнија улога царине је она која је усмерена на очување безбедности грађана и друштва у целини, сматра генерални секретар Светске царинске организације."Светска глобализација је добра за економију, али из другог угла посматрано, ту је и тамна страна глобализације коју бележимо кроз организовани криминал и тероризам. На граничним прелазима се може остварити највећи илегални профит, јер постоји много шанси за покушај или спровођење илегалне трговине. У Србији видимо да је присутна илегална трговина цигаретама или дрогом, а ту су, наравно и друге врсте шверца. Таква ситуација није само у Србији, то је глобални проблем. Дакле, то је нешто на чему све царинске службе у свету, у сарадњи са другим надлежним службама попут полиције, морају заједно да раде, јер само на границама можемо успешно да зауставимо промет нелегалне робе и тако заштитимо наше грађане", навео је Кунио Микурија, генерални секретар СЦО у разговору за агенцију Танјуг.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас