18. 07. 2023.

Подели:

Портал PlutonLogistics: Важне измене у области транзитних декларација

Управа царина Србије од септембра ове године почеће примену пилот пројекта НЦТС фаза 5. Реч је о унапређеном компјутеризованом транзитном царинском систему, чији је циљ даље усаглашавање царинских процедура између Србије и Европске уније, као и других уговорних страна Конвенције о заједничком транзитном поступку (Швајцарске, Норвешке, Исланда, Лихтенштајна, Северне Македоније, Турске, Велике Британије и Украјине), каже се у тексту објављеном на порталу PlutonLogistics, који преносимо у целини.

Српска царина почиње пилот-пројекат NCTS фаза 5

Управа царина Србије од септембра ове године почеће примену пилот пројекта NCTS фаза 5. Реч је о унапређеном компјутеризованом транзитном царинском систему, чији је циљ даље усаглашавање царинских процедура између Србије и Европске уније, као и других уговорних страна Конвенције о заједничком транзитном поступку (Швајцарске, Норвешке, Исланда, Лихтенштајна, Северне Македоније, Турске, Велике Британије и Украјине). 

У односу на постојеће системе, NCTS фаза 5 подразумева надградњу и измену многобројних функционалности. Промене ће, између осталог, обухватити и нову структуру транзитне декларације, нове типове декларација, нову структуру електронских порука, података и ознака који се размењују, а биће уведене и нове улоге царинских испостава. Како у Управи царина наводе за портал PlutonLogistics, привредници ће путем овог система комуницирати електронски и тако размењивати податке и информације о конкретном транзитном поступку. Царинска служба ће податке о свим царинским поступцима преко електронских порука размењивати како са осталим царинским службама, тако и са Европском комисијом, чиме ће омогућити континуирано и несметано кретање робе од места отпреме до места одредишта. 

– Ново правило у NCTS фази 5 је да су превозници у обавези да обезбеде EORI број како би без задржавања могли да уђу на царинско подручје Европске уније. Ово правило примењиваће се од 1. децембра 2023. године. EORI број је јединствен идентификациони број Европске уније који добијају еконсмки оператери који своје послове у целости или делимично обављају у складу са царинским прописима. Ближе информације о EORI броју као и адресе надлежних органа у државама чланицама Европске уније који издају EORI број налазе се на страници Европске комисије – објашњавају у Управи царина. 

У току је тестирање овог система како би се утврдила његова функционалност и отклониле евентуалне неправилности, а Управа царина је у сарадњи са Привредном комором Србије започела едукацију на ту тему. 

На семинарима одржаним 6. и 7. јула у Крагујевцу и Крушевцу и 12. и 13. јула 2023. у Ужицу и Краљеву експерти из Управе царина представили су све новине у овој области, како би се пословна заједница на време припремила за њихову примену у пракси.

– Наиме, до сада је транзитна декларација имала два нивоа и то ниво заглавља и ниво наименовања. Нова структура транзитне декларације подразумева да постоје ниво транзитне операције, ниво пошиљке, ниво појединачне пошиљке и ниво наименовања појединачне пошиљке. Једна транзитна декларација може да има 999 појединачних пошиљака, а свака појединачна пошиљка 9.999 наименеовања. Такође са почетком примене нове фазе 5 NCTS настаје и обавеза уношења тарифних ознака у транзитну декларацију – кажу у царини. 

Представницима увозника, извозника и заступника појашњене су законске измене, нове улоге царинских испостава и обавезе пословне заједнице које доноси примена фазе 5 NCTS. 

Кроз надограђени систем NCTS фаза 5, од септембра 2023. ће се редефинисати царински поступак, надлежности царинских испостава и процедуре формирања докумената, истичу наши саговорници.

Семинари су за представнике привреде прилика да изнесу коментаре, поставе питања и добију одговоре на све евентуалне недоумице које имају када је реч о овој фази унапређеног транзита. 

У поступку припреме за фазу 5 NCTS, чија се пуна примена у Србији очекује крајем ове године, кроз мрежу коморског система ће до краја августа семинари бити организовани у још 13 градова Србије. 

– Кроз партнерски однос са привредном заједницом, Управа царина непрестано ослушкује потребе компанија, јер ефикасне и правно извесне процедуре нису само један од њених кључних приоритета, већ и предуслов да спољнотрговинска размена из године у годину расте, а са њом и конкурентност наше националне економије – истичу.