STAVLJANJE ROBE U SLOBODAN PROMET
Stavljanje robe u slobodan promet je carinski postupak gde učesnici u postupku stiču prava i obaveze vezane za robu.
Da bi se roba stavila u carinski postupak stavljanja robe u slobodan promet moraju biti ispunjeni određeni uslovi, odnosno da roba mora biti obuhvaćena deklaracijom za postupak stavljanja robe u slobodan promet, da uz deklaraciju moraju biti priložene isprave za sprovođenje postupka i da je roba obuhvaćena deklaracijom dopremljena carinarnici.
Stavljanjem robe u slobodan promet strana robe stiče status domaće robe, što podrazumeva okončanje propisanih postupaka u vezi sa uvozom robe, kao i naplatu svih propisanih uvoznih dažbina, poreza, akciza i drugih naknada.
Ako se pošiljka sastoji od robe koja se svrstava u više tarifnih oznaka, a svrstavanje robe i obrada deklaracije bi prouzrokovala rad i troškove nesrazmerne obračunatoj carini, carinski organ može, na zahtev deklaranta, dozvoliti da se carina za celu pošiljku obračuna na osnovu svrstavnja u tarifnu oznaku one robe čija je stopa carine najviša.
Roba stavljena u slobodan promet uz povoljniju stopu carine ili bez plaćanja carine, pod uslovom da se upotrebljava u određene svrhe, ostaje pod carinskim nadzorom. Carinski nadzor prestaje kad prestanu i uslovi zbog kojih je i odobrena povoljnija stopa carine, ili zbog kojih carina nije plaćena, kad se roba izveze ili uništi ili kad je dopuštena upotreba robe u druge svrhe od onuh koje su propisane za primenu povoljnije stope carine, pod uslovom da su plaćene uvozne dažbine.
Roba stavljena u slobodan promet gubi status domaće robe ako je deklaracija za stavljanje robe u slobodan promet poništena ili je za iznos uvoznih dažbina koji se za robu plaća izvršen povraćaj u sledećim slučajevima:
• robe sa nedostacima ili robe koja nije u skladu sa uslovima ugovora;
• u slučajevima kada je povraćaj uvoznih dažbina uslovljen izvozom, odnosno ponovnim izvozom robe ili stavljem robe u neki drugi odgovarajući carinski postupak.
Ako je iznos uvoznih ili izvoznih dažbina plaćen, a odgovarajuća deklaracija poništena, taj se iznos vraća.
Povraćaj ili otpust se ne odobrava kada je situacija koja je dovela do obaveštavanja o carinskom dugu rezultat prevare od strane dužnika.
Postupanje sa robom azijskog i evroazijskog porekla
Akt Uprave carina kojim je objašnjen postupak i carinska kontrola prilikom unošenja, dopreme i skladištenja određenih roba, imajući u vidu pre svega robu široke potrošnje i tekstil poreklom iz azijskih zemalja koja se provozi u drumskom i železničkom saobraćaju, možete naći ovde.
Carinski postupak s robom široke potrošnje i tekstilom poreklom iz azijskih i evroazijskih zemalja, možete naći ovde.
Uvoz opreme po osnovu uloga ulagača
Zakonom o ulaganjima („Službeni glasnik RS“ broj 89/2015 i 95/2018), odnosno Uredbom o uslovima, načinu i postupku oslobođenja od carinskih i drugih dažbina na uvoz opreme („Službeni glasnik RS“ broj 34/2019), propisani su uslovi, način i postupak oslobođenja od carinskih i drugih dažbina na uvoz opreme, osim poreza na dodatu vrednost. Sa sadržinom Uredbe o uslovima, načinu i postupku oslobođenja od carinskih i drugih dažbina na uvoz opreme se možete upoznati ovde.
Zahtev za uvođenje u evidenciju Uprave carina, odnosno dodelu evidencionog broja, privredno društvo koje zahteva carinsku povlasticu, a u skladu sa odredbama člana 8. Uredbe, podnosi u slobodnoj formi u centrali Uprave carina, na memorandumu privrednog društva, sa obaveznim navođenjem kontakt telefona i mejl adrese.
U zahtevu se navode podaci o opremi ( vrednost, trgovački naziv, ...), kao prilozi uz zahtev u zavisnosti od osnova (rešenje APR-a, Izvod , Odluka privrednog društva...).
Instrukcija u vezi sa sprovođenjem postupka naplate carinskog duga
Ministarstvo finansija donelo je Instrukciju u vezi sa sprovođenjem postupka naplate carinskog duga, kojom se usmerava organizacija i način rada Uprave carina u sprovođenju postupka naplate carinskog duga u slučaju kada postoji solidarna odgovornost dužnika. Ova Instrukcija je doneta 18.07.2016. godine. Tekst Instrukcije možete preuzeti ovde.