Sporazumi o slobodnoj trgovini su međunarodni bilateralni i multilateralni ugovori koji stvaraju uslove za povoljniji režim trgovine između strana ugovornica. Roba koja se kreće kroz različite oblike međunarodnih trgovinskih odnosa može, ukoliko stekne preferencijalno poreklo, biti konkurentnija, a time i pristupačnija korisnicima na domaćem tržištu. Time se ostvaruje veći obim razmene dobara između tržišta povezanih ovakvim ugovorima, ali i liberalizacija same trgovine i povećanje investicija u tržišno povoljnijim uslovima privređivanja.
Republika Srbija je do sada zaključila više međunarodnih sporazuma o slobodnoj trgovini čime je podstakla širenje i razvoj postojećih trgovinskih odnosa ugovornica, ali istovremeno i stvorila preduslove za širenje zone slobodne trgovine kroz sistem dijagonalne kumulacije porekla robe.
Kumulacija poreklau okviru pan-evropske zoneslobodne trgovine (CEFTA, EU, Turska, države EFTA)
Kumulacija porekla je mogućnost da se, u postupku dobijanja proizvoda sa poreklom, koriste materijali i proizvodi poreklom iz zemalja/teritorija sa kojima je moguća kumulacija porekla (zemlje/teritorije ''partneri'').
Proizvodi sa poreklom zemalja/teritorija partnera, sa kojima je moguća kumulacija porekla,a nisu bili predmet nikakve obrade ili prerade, zadržavaju svoje poreklo ukoliko se izvoze u neku od tih zemalja/teritorija.
Uslovi za primenu kumulacije porekla su:
1. da se između zemalja/teritorija uključenih u sticanje statusa robe sa poreklom i zemalja/teritorija odredišta primenjuje sporazum o preferencijalnog trgovini, u skladu sa čl. XXIV Opšteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT),
2. da su materijali i proizvodi stekli status robe sa poreklom primenom identičnih pravila o poreklu, i
3. da su obaveštenja o ispunjenosti nužnih uslova za primenu kumulacije objavljena u skladu sa nacionalnim propisima.
Institut kumulacije porekla sadrže sledeći sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija primenjuje u pan-evropskoj zoni slobodne trgovine: Sporazum CEFTA 2006, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU, Sporazum sa Turskom, Sporazum sa državama EFTA, kao i Regionalna konvencija o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu (PEM Konvencija), kao deo pravila o poreklu uz navedene sporazume.
PEM Konvencija
Regionalna konvencija o pan-evro-mediteranskom preferencijalnim pravilima o poreklu („Službeni glasnik RS – Međunarodni sporazumi“ br. 7/13 od 29.05.2013. godine), predstavlja međunarodni sporazumkoji propisuje jedinstvena pravila o poreklu robe, a namenjena je da zameni postojeće protokole o poreklu u svim sporazumima o slobodnoj trgovini koji se primenjuju između strana ugovornica PEM Konvencije.
PEM Konvencija - primena kumulacije
Obaveštenje Uprave carina broj 102/10/202
Obaveštenje Uprave carina broj 102/8/2016
Obaveštenje Uprave carina broj 102/6/2016
Obaveštenje Uprave carina broj 102/5/2016
Obaveštenje Uprave carina broj 102/3/2016
Obaveštenje Uprave carina broj 102/2/2016Obaveštenje Uprave carina broj 102/2016
Kumulacija porekla u zoni slobodne trgovine Srbija, Ruska Federacija, Belorusija, Kazahstan
U preferencijalnim trgovinskim odnosima Srbije i Ruske federacije, Republike Belorusije i Republike Kazahstan, moguća je kumulacija (sabiranje) između navedenih zemalja, ali isključivo sa materijalima/proizvodima koji se koriste u postupku dobijanja gotovih proizvoda.
Kontakt: Odeljenje za poreklo robe Uprave carina Srbije
tel:(+ 38111) 267-1773, 260-6073