21. 09. 2018.

Подели:

Откривена сумњива ''фирмирана'' роба

 

Откривена сумњива ''фирмирана'' роба

Како летња сезона пролази, јењавају и гужве на границама, али покушаји кријумчарења су истог интензитета, што показују и бројни прекршаји са којима се сусрећу царински службеници како на граничним прелазима, тако и ван њих.

 

Најсвежији такав покушај догодио се 20. септембра на излазу прелаза Градина, када су цариници посумњали да се у камиону турских регистарских ознака који је превозио готово 22 тоне разне робе из Турске у БиХ, налази и део који није пријављен.

 

Прегледом товара пронађено је скоро 100 сумњивих женских торби марке ''зара'' и патика марке ''најк'' за које се сматра да повређују право интелектуалне својине, а за коју турски држављанин није имао никакву документацију.

 

Да су све чешћи и покушаји кријумчарења робе ван граничних прелаза показује прекршај откривен на магистралном путу Рашка-Краљево, када су цариници у дубинској контроли 18. септембра 2018. године у курирском комбију краљевачких регистарских ознака задржали гардеробу у чију се аутентичност сумња.

 

Детаљним прегледом возила задржано је готово 100 сумњивих комплета тренерки, највише марки ''најк'' и ''адидас'', за које 45-годишњи српски држављанин из Краљева није поседовао потребну документацију о њиховом пореклу и плаћеним дажбинама.

 

Царинска служба има обавезу да за сваку робу, за коју се посумња да је плагијат, прекине царински поступак и о томе обавести носиоца права који има рок од 10 радних дана да се изјасни да ли је роба кривотворена и да да сагласност за њено уништење.