Повластице за особе са инвалидитетом

1. Да ли као особа са инвалититетом имам права на неку олакшицу при увозу и где могу детаљније да се информишем о својим правима?

Према важећем Царинском закону (члан 245. став 1. тачка 11)  и Уредби о царинским повластицама (члан 11. и 12, ''Сл. гласник РС'', бр. 38/2019 и 86/2019), особе са инвалидитетом имају право на ослобођење од плаћања дажбина при увозу специфичне опреме, путничких аутомобила и свих других помагала која им олакшавају свакодневни живот и утичу на побољшање њиховог положаја у друштву. 

2. Постоји ли неки услов за остваривање повластице?

Услов за остваривање поменутог права је да се у редовном царинском поступку приложи сва неопходна документација која потврђује право на повластицу.

Да би помагала стигла у праве руке, онима којима су заиста неопходна, а не некоме ко има намеру да злоупотреби прописе, прописано је да повластица може да се оствари само уколико се докаже основ за њену примену.

3. Да ли ћу бити ослобођен/а плаћања дажбина по основу инвалидитета и на пошиљке које ми стижу из иностранства?

Водите рачуна о томе да у моменту приспећа пошиљке царинском органу није позната чињеница у погледу статуса примаоца (да ли је реч о инвалидном лицу, са којим степеном општећења и сл.) јер се те чињенице доказују накнадно, подношењем одговарајуће документације уз царинску декларацију. На основу тога, при спровођењу царинског поступка царински орган у складу са регулативом цени и право на коришћење одговарајуће царинске повластице.

То значи да када пошиљка пристигне на преглед, није могуће знати да ли прималац има право на ослобођење, јер уз њу није прикључена документација која потврђује право на повластицу.

Ипак, и у таквим случајевима постоје адекватна законска решења која штите права особа са инвалидитетом, па је предвиђена процедура за повраћај наплаћених дажбина уколико се накнадно приложи документација која доказује да је прималац особа која има право на повластицу при увозу.

4. На који начин могу да остварим повластицу?

Повластицу према важећој Уредби можете да остварите тако што ћете основ за ослобађање од плаћања дажбина унети у царинску декларацију и уз неопходну документацију  која потврђује право на повластицу поднети надлежној царинарници ради спровођења редовног царинског поступка.

Напомињемо да у складу са одредбама члана 13. до 16. Царинског закона, можете определити да вас у постуку заступа царински заступник.

5. Шта се дешава у случају да ми уз пошиљку стигне обрачун дажбина, упркос томе што сам особа са инвалидитетом о чему имам уредну документацију?

Не постоји могућност да некоме буде ускраћено право на повластицу уколико је поднео уредну документацију која сведочи у прилог томе да на њу има право. Може само да се догоди да неопходна документација која сведочи о статусу примаоца није приложена уз пошиљку, због чега се у тренутку царињења дажбине обрачунавају по уобичајној процедури.

Чак и тада прималац има право и могућност да по добијању обрачуна дажбина, обавести најближу царинарницу да има право на примену повластице и о томе достави релевантне доказе.

У случају да прималац уплати дажбине, па накнадно схвати да има основ за ослобођење, треба да поднесе захтев за повраћај наплаћених средстава уз подношење доказа о основу за ослобођење царинарници која је извршила обрачун дажбина.

6. Ко и на који начин одлучује о мом захтеву за повраћај уплаћених дажбина?

О томе одлучује царинарница у којој је спроведен царински поступак.

Када је реч о царињењу поштанских пошиљака, које се врши у три царинарнице (Београд, Нови Сад, Ниш) према месној надлежности, захтев за повраћај уплаћених дажбина ћете уз прилагање доказа поднети царинарници која вам је обрачунала дажбине (тај податак видите у заглављу царинско поштанске декларације).

Постоји могућност да захтев са неопходном документацијом поднесете непосредно на писарници царинарнице која је спровела поступак и обрачунала дажбине или да га пошаљете као препоручену пошиљку на адресу надлежне царинарнице.

Након што размотри захтев и поднету документацију, надлежна царинарница доноси одлуку, па уколико је она позитивна, повраћај новца на име царинских дажбина извршава Управа за трезор, док повраћај наплаћеног пореза на додату вредност, можете да остварите подношењем захтева надлежном пореском органу.  

7. Шта ако нисам задовољан/а одлуком царинарнице и желим да се жалим на донету одлуку?

Чланом 30. став 1. Царинског закона прописано да се против одлуке коју у првостепеном управном поступку донесе царински орган може изјавити жалба министарству финансија, док је чланом 32. Царинског закона прописано да се против другостепене одлуке, која је донета у управном поступку, може, у складу са одредбама закона којим се уређују управни спорови, покренути управни спор пред надлежним судом.

8. Да ли особе са инвалидитетом могу да увезу аутомобил без плаћања дажбина?

Особе са инвалидитетом могу увозити моторна возила за своје потребе уз ослобођење од плаћања царинских дажбина, у складу са важећим Споразумом о слободној трговини између Србије и ЕУ. У том случају је поред остале документације, потребно да увозник приложи и доказ да је аутомобил произведен у некој од земаља чланица ЕУ – сертификат ЕУР 1, или изјаву на фактури, уколико је реч о возилу чија вредност не прелази 6.000 евра. Уколико су  сви прописани услови испуњени, царински орган одобрава увоз возила уз примену повлашћене царинске стопе. Порез на додатну вредност (ПДВ) плаћа се по стопи од 20%. 

9. Да ли као инвалид имам право на повраћај ПДВ-а плаћеног приликом увоза аутомобила?

О испуњености услова за повраћај плаћеног ПДВ-а на основу поднете одговарајуће документације одлучује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. За даље информације у вези са потврдом коју издаје наведени орган, као и о праву на рефундацију пореза на додату вредност који је особа са инвалидитетом платила приликом увоза моторног возила, потребно је обратити се надлежном министарству (https://www.minrzs.gov.rs/pravo-na-povracaj-pdv.html, контакт телефон: 011/ 361-49-60).

10. Да ли сам као инвалид ослобођен плаћања увозних дажбина на аутомобил направљен специјално према мојим потребама?

Да, према важећем закону, особе са инвалидитетом ослобођене су плаћања царине, на специфичну опрему, путничке аутомобиле и друга моторна возила конструисана првенствено за превоз лица. Особе са ивалидитетом, као и њихове организације  могу увозити уз ослобођење од плаћања царине и уређаје, инструменте и њихове резервне делове, као и потрошни материјал, који су посебно израђени и намењени за употребу од стране особа са инвалидетом.

11. Шта је у том случају потребно приложити од документације?

Ради остваривања ове повластице царинском органу се подноси следећа документација:

  1. изјава корисника повластице да се специфична опрема, уређаји и инструменти, као и резервни делови и потрошни материјал за коришћење те опреме увозе за потребе корисника повластице,
  2. потврда медицинске или друге надлежне установе, односно лекара специјалисте, да се опрема увози за личну употребу односно употребу од стране организације
  3. извод из одговарајућег регистра,
  4. писани захтев за ослобођење од плаћања увозних дажбина, који садржи:

- трговачки назив и опис робе, техничке карактеристике из којих се види да је та роба посебно израђена и намењена за употребу од стране особа са инвалидитетом,

- назив произвођача односно добављача,

- земљу порекла,

- количину робе,

- цену или царинску вредност робе,

- место на којем ће се употребљавати роба.

Уколико су сви услови испуњени, царински орган ставља забелешку на декларацији о ослобођењу од плаћања царине. И у овим случајевима плаћа се ПДВ по стопи од 20%, а о повраћају плаћеног ПДВ-а на основу поднете одговарајуће документације одлучује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања (погледати одговор на 9. питање).

Последњи пут ажурирано: 2024-09-02 11:16:21