Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
27. 04. 2015.
Повреда права интелектуалне својине представља ризик за здравље и безбедност потрошача. Има последице по националну економију и врло често је повезана са организованим криминалом. Поводом обележавања Светског дана интелектуалне својине, 27. априла, одржана је конференција, у организацији Министарства, трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије и Делегације Европске уније у Србији, којој су присуствовали и представници Управе царина.
На конференцији су представљене последице фалсификовања и пиратерије, о којима су дискутовали угледни говорници из Србије и иностранства. Конференција је саставни део Твиннинг пројекта који финансира Европска унија „Спровођење права интелектуалне својине“ са буџетом од 1.300.000 евра, а који има за циљ подршку српској власти у јачању капацитета у овој области.
На конференцији су представљени резултати студије о стању у Србији, која је спроведена у оквиру Твиннинг пројекта. Циљ ове студије јесте да процени тренутни степен фалсификовања и пиратерије у Србији, истакне трендове, идентификује повезаност са транснационалним организованим криминалом и утврди да ли постоје потенцијалне претње друштву. Управа царина је, 2014. године, задржала 672.168 артикала због сумње да се ради о повреди права интелектуалне својине, укључујући 162.347 делова за мобилне телефоне и 106.433 играчке. Током истог периода, Тржишна инспекција запленила је 222.461 производ, укључујући 173.277 боца алкохолних пића и 5.030 производа за негу тела. Ови производи намењени за српско тржиште представљају очигледну претњу по здравље и безбедност српског потрошача. Индустрија пестицида истиче да је у једном налету стигло 500 до 600 килограма кривотворених пестицида, који су могли да униште биљке и оранице претворе у неупотребљиво земљиште.
Поједини сектори су били у могуц́ности да дају информације о финансијским последицама кривотворења и пиратерије. Пословни софтверски савез је оценио да чак 69% софтвера инсталираног на рачунаре у Србији нема одговарајуц́е лиценце и да је вредност овог пиратског софтвера је 70 милиона америчких долара. Студија такође закључује да је организовани криминал укључен у производњу, увоз и дистрибуцију на велико фалсификоване и пиратске робе.
Осим Твиннинг пројекта ЕУ је донирала 1.500.000 евра за куповину три машине за уништавање фалсификоване робе. ЕУ је такође финансијски подржала кампању подизања свести „Фалсификати коштају више, купујем оригинале!“ који спроводе сектор тржишне инспекције Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Еxпертисе Франце и која има за циљ јачање свести код потрошача о ризицима куповине фалсификованих производа.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас