Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
30. 04. 2015.
Сива или нелегална економија чини око 30 одсто укупних привредних активности у земљама југоисточне Европе што националне економије тих земаља чини рањивим а буџете нестабилним.
Ово је речено на Регионалној конференцији о борби против нелегалне економије 28. априла у Сарајеву, којој су присуствовали директори царинских служби Босне и Херцеговине, Хрватске, Црне Горе и Косова*.
Нашу царинску администрацију представљали су помоћник директора УЦ – Сектора тарифских послова, Жељко Поповић и начелница Одељења за унутрашњу контролу Соња Лазаревић.
„Сива економија достиже у Србији око 30 одсто бруто друштвеног производа, због чега је Влада Србије предузела мере за суочавањем с овим великим економским проблемом. Формирано је координационо тело у коме су представници седам министарстава, међу којима пет министра, Кабинет премијера Србије, Привредна комора Србије. То је урађено због боље координације инспекцијских органа и других државних служби“ рекао је овим поводом Жељко Поповић.
Представник Управе царина у координационом телу је директор Милош Томић.
Сива економија је велика препрека не само за стране већ и домаће инвеститоре, с обзиром да немају интереса да улажу у земље где је велики степен нелегалних привредних активности. Став свих држава је да мора да се искорени и да за њу буде нулта толеранција, уколико желе да створе повољан амбијент за страна улагања.
„Сликовито речено, морамо објавити рат сивој економији, јер свака нелегално увезена чоколада, дуван или гориво нама смањује средства за пензије, плате, путеве, школе“, сагласни су учесници Конференције.Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу је изнео податак да је у државама југоисточне Европе близу 800.000 људи изгубило посао због сиве кономије.
Закључак Конференције, према речима Поповића, је да у борби против ове појаве, мора бити много већа сарадња и размена информација земаља региона. Следећи сусрет највиших представника царина региона заказан је за годину дана.
*Овај назив не прејудицира статус Косова и у складу је с Резолуцијом Савета безбедности УН 1244/99 и одлуком Међународног суда правде о косовској декларацији о независности
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас