12. 12. 2017.

Подели:

"Patek Philippe" из 1921. заплењен на Хоргошу

 

"Patek Philippe" из 1921. заплењен на Хоргошу

Цариници су у сарадњи са полицијом 11. децембра 2017. године, на граничном прелазу Хоргош, запленили 13 сатова од којих се за примерак џепног сата ''Patek Philippe'' из 1921. сумња да има велику колекционарску вредност.

 

"Реч је о једном од најпознатијих сатова на свету, а када се зна да су то сатови из лимитираних серија, не искључујемо могућност да је припадао некој познатој личности, што му додатно диже вредност'', каже начелник Одељења за сузбијање кријумчарења Управе царина Иван Рибаћ и додаје да" у овом тенутку не искључујемо могућност да је потекао из неког кривичног дела, као што је пљачка приватне колекције или залагаонице на Западу, што ћемо свакако проверавати у наставку нашег рада на овом случају.''

 

Поред вредних сатова, откривена су и три прстена са драгим камењем и један златни брош.

 

Око поноћи је на улазу у земљу детаљно прегледан ''Volvo V5'' београдских регистарских ознака којим су тројица српских држављана путовала из Минхена у Београд.

 

Возач аутомобила, 77-годишњи Београђанин, је царинику пријавио да са собом носи 12 литара вина и слаткише, док су његови сапутници – отац и његов 30-годишњи син рекли да немају ништа сем личног пртљага.

 

Цариници су међутим у пртљагу 30-годишњег сапутника пронашли чак 11 мушких ручних и џепних сатова познатих робних марки као што су ''Lowenthal'', ''Omega'', ''Zenith'' и др. , прстен са зеленим каменом за који се сумња да је реч о смарагду, као и један златни брош.

 

У личној торбици времешног возача, цариници су потом открили и џепни сат марке ''Patek Philippe'' за који се сумња да има значајну колекционарску вредност, као и још један, такође вредан ручни сат марке ''Audemars piguet''. Потом су у новчанику истог путника пронађена још два прстена од белог злата са дијамантима.

 

"Јасно је да је реч о кријумчарењу веома вредних колекционарских експоната. Примера ради, џепни часовник "Patek Philippe" из 1921. године, без механизма је тежак око 117 грама и направљен од 18-каратног злата. Вредност оваквих примерака може да достигне вртоглаве цифре на колекционарским аукцијама, али ми ћемо о вредности моћи нешто да кажемо тек након стручне експертизе", каже Светозар Накарада, шеф Одсека за сузбијање кријумчарења Суботица.