22. 05. 2014.

Подели:

Упутства за слање хуманитарне помоћи

У жељи да Ваша помоћ што пре стигне до оних којима је најпотребнија, молимо Вас да следите ова врло једноставна упутства:

Врло је важно назначити КО шаље робу (ДОНАТОР) и ко је ПРИМАЛАЦ. Препоручујемо да уколико се роба не шаље на унапред предодређеног примаоца, они који је шаљу назначе да је прималац ЦРВЕНИ КРСТ СРБИЈЕ.

Апелујемо да се роба не упућује на прелазе на којима је, због актуелних поплава, рад отежан, а то су пре свега царинске испоставе на западу земље, на граници са БиХ. Иначе, према последњим информацијама рад је и даље у прекиду само на испостави Сремска Рача, док је у осталима стање нормализовано.  

Не треба заборавити да роба која се шаље у хуманитарној помоћи најчешће подлеже неопходној контроли и за њу је потребна посебна сагласност  неке од надлежних инспекцијских служби (санитарна, фитосанитарна, ветеринарска, као и контрола коју спроводи Агенција за лекове и медицинска средства). На жалост, инспекцијске службе нису присутне на свим прелазима, па чекање на сагласност за пристиглу помоћ може бити изазвано том чињеницом, а не неефикасношћу царинске службе. Зато треба обратити посебну пажњу на то где и у ком интервалу раде наведене инспекцијске службе да би се избегло додатно чекање. Информације о томе можете погледати на следећим линковима: https://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=800 https://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=794

 УПУТСТВА ЗА ДОНАТОРЕ

ЗА ОРГАНИЗАЦИЈЕ:

Пошиљаоцима се препоручује да поднесу извозну царинску декларацију у земљи отпреме или у некој другој успутној ЕУ чланици ради бржег окончања царинске процедуре.

1. Пошиљке које хуманитарне организације регистроване у некој од држава чланица ЕУ шаљу примаоцима у Србији

• потребно је поднети извозну царинску декларацију:хуманитарне организације са седиштем у некој од држава чланица ЕУ могу поднети извозну декларацију у матичној земљи или било којој другој држави чланици ЕУ.

2. Пошиљке које шаљу остала правна лица (удружења грађана, компаније, организације, цркве, клубови и сл.) из ЕУ примаоцима у Србији

• потребно је поднети извозну царинску декларацију:извозну декларацију могу поднети у матичној држави или било којој другој држави чланици ЕУ. Ако правно лице шаље хуманитарну пошиљку у своје име, уз извозну декларацију се прилаже фактура или изјава да се ради о гратис пошиљци хуманитарне помоћи са пописом робе.

3. Пошиљке које шаљу дипломатска представништва примаоцима у Србији

• потребно је поднети извозну царинску декларацију:извозну декларацију могу поднети у било којој држави чланици, потребно је уз декларацију приложити и попис робе и потврду да се ради о пошиљци хуманитарне помоћи, која евентуално може бити потписана и оверена од стране дипломатско конзуларног представништва Републике Србије у земљи из које се помоћ упућује.

ЗА ГРАЂАНЕ:

4. Пошиљке које грађани и групе грађана шаљу примаоцима у Србији • најважније је назначити КО шаље робу (ДОНАТОР) и ко је ПРИМАЛАЦ. Апелујемо да уколико се роба не шаље на унапред предодређеног примаоца, они који је шаљу назначе да је прималац ЦРВЕНИ КРСТ СРБИЈЕ. • извоз ових пошиљака обавља уз обавезно прилагање пописа робе тзв. спецификација робе (у којој треба навести која роба се налази у товару, као и њену оквирну количину) • потребно је приложити и оверену изјаву донатора (лична изјава се може оверити у најближем дипломатско-конзуларном представништву, у Црвеном крсту, некој од верских заједница, неком од удружења наших грађана у тој земљи или код нотара)

УПУТСТВА ЗА ПРИМАОЦЕ ПОМОЋИ

Наглашавамо да Закон о донацијама и хуманитарној помоћи предвиђа да прималац донације и хуманитарне помоћи буде ослобођен од плаћања царине, других увозних дажбина и такси које се плаћају приликом увоза робе која је предмет донације и хуманитарне помоћи. Царински поступак по том основу спроводи се у редовном поступку (подношењем царинске декларације). Законом је прописано да државни органи, јединице локалне самоуправе, јавна предузећа, јавне установе, друге организације и заједнице које не остварују добит, као и домаће и стране хуманитарне организације могу примати донације и хуманитарну помоћ.

Ради коришћења повластице предвиђене тим Законом, прималац донације и хуманитарне помоћи, уз захтев за ослобођење, подноси царинарници:1. изјаву донатора, односно даваоца хуманитарне помоћи из које се види да се роба шаље бесплатно, 2. изјаву да ће роба бити употребљена у хуманитарне, научне, просветне, културне, спортске, верске и уметничке сврхе, унапређење услова живота становништва и здравствене заштите, заштиту животне средине и сл.;3. извод из регистра, или други доказ да се бави неком од напред наведених делатности (овај доказ не подносе државни органи и органи јединица локалне самоуправе).На основу поднетог захтева царинарница доноси решење.

Телефон на који је могуће добити информације у вези са складиштењем и царињењем пошиљака хуманитарне помоћи које се допремају на Терминал Београд је 011/2109.264 и биће доступан од 08.00-20.00 часова. Грађани и организације могу добити све потребне информације у вези са царинским процедурама увоза хуманитарне помоћи од помоћника директора Управе царина, Веселина Милошевића. Контакт телефони на које се можете обратити су: +381 (0)11 20 15 920; +381 (0)11 26 90 822  и  +381 (0) 64 858 21 45