Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
24. 07. 2015.
Имплементација пројекта “Успостављање мађарско-српских речних граничних прелаза на Тиси” која је почела 2013. године, сада је у завршној фази, па је данас на тој реци свечано предато на коришћење и ново пристаниште.
Пројекат који је добио подршку у оквиру ИПА прекограничног програма Мађарска-Србија, а у партнерству са Покрајинским секретаријатом за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу и Еврорегионалном развојном агенцијом ДКМТ има за циљ унапређење добросуседских односа, стабилности, безбедности и просперитета од обостраног интереса за обе земље, као и подстицање њиховог одрживог развоја.
Да би се омогућио развој путничког и теретног саобраћаја на Тиси, а самим тим и на Дунаву, и створиле нове перспективе за речни туризам, неопходно је побољшање инфраструктурних услова што је пројектом и планирано. Било је потребно обезбедити просторије за граничне службе на речном прелазу, и на мађарској и на српској страни. Током реализације пројекта мађарски и српски цариници и гранични полицајци завршили су обуку на српском и мађарском језику и створени су инфраструктурни предуслови за вршење граничне контроле обе службе на пристаништима за контролу пловних објеката. Кроз пројекат је обезбеђен новац за изградњу понтона и свих осталих пратећих садржаја како би гранична полиција и царина могле ефикасније да одраде свој део посла и омогуће бржу фреквенцију пловила и путника.
Смисао пројекта је развијање туристичких потенцијала и подизање конкурентности привреде кроз развој карго саобраћаја на Тиси, као и покушај да се задрже страни туристи наутичари који долазе у Војводину воденим путем, Дунавом, каналом ДТД и Тисом.
Када се у Србију уђе Дунавом, брзо се обављају гранични прегледи, јер службеници царине и полиције излазе на терен по позиву, односно чим добију обавештење од капетаније да пристиже путнички брод. Обе службе су спремне да одговоре изазовима и када се број тих бродова, надамо се убрзо, повећа.
Царинска служба Србије спремна је да пружи подршку развоју потенцијала целокупне домаће привреде, па и туризма, што значи да ће и у перспективи приоритет бити да прелазак границе Републике Србије остане у пријатном сећању, без стреса и непотребног задржавања.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас