17. 12. 2012.

Подели:

Рогови и лобања Аргалског муфлона на Хоргошу

Цариници су за викенд на граничном прелазу Хоргош спречили покушај кријумчарења лобање и рогова Аргалског муфлона.

Кости су откривене на излазу из Републике Србије, у комбију британских регистраских ознака којим је управљао британски држављанин са сапутницом. Они су путовали на релацији Пекинг-Истанбул-Лондон и на питање цариника одговорили су да немају ништа за царињење.Детаљном контролом пртљага и возила, у сарадњи са граничном полицијом, у дрвеном сандуку између седишта међу осталим сувенирима пронађен је један пар рогова и кости главе непознате животиње за коју је постојала сумња да се ради о заштићеној врсти.Путници су у Републику Србију ушли преко граничног прелаза Прешево и приликом уласка нису ставили робу под надзор.
Против поменутог британског држављанина покренут је прекршајни поступак, док су рогови и лобања аргалског муфлона привремено задржани.
За одређивање врсте рогова, консултован је Павле Јовановић, руководилац Групе за спровођење ЦИТЕС Конвенције, који је потврдио да се ради о заштићеној врсти и то: "Ovis Ammon Argali" – аргалски муфлон.Аргалски муфлон или планинска овца је најкрупнија дивља овца која живи у планинским пределима Централне Азије (Хималаји, Тибет, Алтај). Реч је о удаљеним и неприступачним пространствима азијских степа које одликује сурова клима. Као заштиту од хладних континенталних зима аргалски муфлони имају густо крзно и дугу чупаву гриву која им покрива врат и плећа.
Иако су врсте које насељавају ове пределе успеле да преживе све природне недаће, њихов опстанак је, захваљујући човеку, све угроженији. Значајну претњу опстанку ове врсте представља и губитак односно смањење станишта због све већег броја домаћих оваца, као и чињеница да су одувек на мети ловаца. 
 
Лове их због меса и крзна, али пре свега због упечатљивих, увијених рогова који могу да буду дугачки и до 190 цм, а тешки и до 23 кг. Поред тога што су импресиван трофеј, рогови своју примену налазе и у традиционалној кинеској медицини.