23. 03. 2015.

Подели:

"Фалсификати коштају више, купујем оригинале!"

Сектор тржишне инспекције Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Expertise France – француска међународна техничка стручна агенција и Делегација Европске уније, покренули су кампању за подизање свести у јавности о важности заштите и спровођења права интелектуалне својине у Србији.

Почетак кампање је обележен 20. марта конференциом за новинаре у Арт хотелу Београд.  Основне три области за едукацију грађана, која ће се у наредном периоду спроводити низом активности су: последице које куповина фалсификоване и пиратске робе може имати на националну економију, здравље и безбедност за потрошаче и повезаност са организованим криминалом.

У оквиру кампање „Фалсификати коштају више, купујем оригинале!“ представници државних институција Србије информисаће грађане о користима заштите права интелектуалне својине и указати на штетне последице изазване куповином и коришћењем кривотворених производа.

Такође, грађани ће имати прилику да се упознају са ризицима и одговорношћу коју повлачи производња, дистрибуција и продаја фалсификованих производа. Кампања је део пројекта „Спровођење права интелектуалне својине“ који финасира Европска унија са 2,8 милиона евра из претприступних фондова.

Кени Рајт, експерт из данског Патентног завода је нагласио да ће  активности које су предвиђене кампањом спроводити српске институције, пре свих Тржишна инспекција, Министарство унутрашњих послова и Управа царина. Одговорност је Владе и агенција које штите право интелектуалне својине да против организација које се баве кривотворењем предузимају санкције као у случајевима трговине дрогом, додао је Рајт. Већина људи није свесна озбиљних ризика и штета које могу проузроковати себи и својој породици куповином и коришћењем фалсификоване и пиратске робе, показала су  истраживања међу потрошачима широм света, па је циљ ове кампање повећање свести о правима потрошача у Србији.Овом приликом новинари су се интересовали за контролу легалности софтвера, електронске трговине и предузимања мера од стране државе против трговаца који нуде кривотворену робу, пре свега спортску обућу. Посебно их је занимало, која се фалсификована роба највише може наћи у продајним објектима. На питања новинара су такође одговарали представници Завода за заштиту интелектуалне својине и начелница Одељења за заштиту интелектуалне својине Управе царина Данка Јовановић. Наша представница је говорила о врстама робе коју заплењује царина због сумње у повреду права интелектуалне својине, односно о производима због који се најчешће предузима прекид царинског поступка.