02. 07. 2013.

Подели:

Семинар за привреднике о активном оплемењивању

Управа царина је 02.07.2013. године организовала едукацију о поступку активног оплемењивања за представнике пословне заједнице.

Наиме, како су у протеклом периоду привредници постављали бројна питања у вези са процедуром одобравања активног оплемењивања робе, Управа царина је желела да увери пословну јавност да се процедура спроводи у складу са најбољом  праксом. Састанку су присуствовали представници око 50 привредних субјеката који у свом пословању користе поступак активног оплемењивања. Управа царина је у складу са својим дугорочним опредељењем да пружи максималну подршку привредном развоју организовала и ово саветовање како би се разјасниле одређене недоумице у вези спровођења поступка активног оплемењивања.

Одобравањем поступка активног оплемењивања, роби која се увози у царинско подручје Републике Србије даје се на неки начин повлашћен третман у смислу утврђивања и плаћања царинског дуга, те је у циљу поштовања и доследне примене важећих прописа неопходно посветити посебну пажњу одобравању ових поступака, како од стране самих привредних субјеката тако и надлежних царинских органа. За одобравање поступка активног оплемењивања неопходно поднети захтев надлежној царинарници који мора да садржи све потребне податке за доношење одобрења, који морају бити детаљни, разумљиви и тачни, како би надлежни царински орган могао донети одлуку односно оценити да ли су испуњени сви прописани услови за одобравање  траженог поступка. Такође је препоручено да се захтев поднесе пре планираног увоза робе, јер се роба за поступак активног оплемењивања не може ставити у предметни поступак пре доношења одобрења. Допуном објашњења Управе царина од 20.05.2013. године, која је изазвала недоумице у пракси, новина је само у делу који се односи на обавезу надлежне царинарнице да по поднетом захтеву формира комисију која контролише захтев и приложену документацију и врши контролу код подносиоца захтева, сачињава записник о налазу контроле и исти доставља царинарници у року од 20 дана од дана пријема потпуног захтева за одобрење поступка. Посебно указујемо да је Уредбом о царински дозвољеном поступању с робом прописан рок за доношење одобрења у којем царински орган мора да провери испуњеност услова и који износи 30 дана, рачунајући од дана подношења захтева или од дана када су царинском органу достављени захтевани додатни подаци или подаци који су недостајали. То је свакако максимални рок у коме царински орган мора да донесе одобрење, што не значи да мора и чекати да прође тај рок. Tакође у акту којим је извршена допуна објашњења наведено је да уколико привредно друштво подноси захтев за одобравање поступка активног оплемењивања за  производе које је и у претходном периоду такође подносило захтев по којима је Комисија већ позитивно одлучивала, Комисија може за те производе донети одговарајућу одлуку без вршења непосредне контроле, ако су параметри, нормативи и остали битни подаци непромењени.

Како је већ наведено препорука је да се захтеви поднесу раније, пре него што возило са робом дође да би царински орган могао да провери све чињенице наведене у захтеву.  Такође треба нагласити да се поменути поступак спроводи само приликом доношења одобрења, а не и приликом сваке појединачне испоруке робе у вези са издатим одобрењем. Представници пословне заједнице су саветовање напустили задовољни пошто су добили одговоре на сва постављена питања и разјаснили недоумице које су имали у вези спровођења поступка активног оплемењивања. Такође су изразили наду да ће се семинари ове врсте организовати и у будућности и за остале теме везане за спровођење царинских поступака.