23. 01. 2015.

Подели:

Уметничке слике и брендирана гардероба на северу, ћилими на југу

На граничном прелазу Градина, 21. јануара 2015. године, цариници су ухватили четворицу српских држављана у покушају кријумчарења преко 20 ћилима разноврсних шара и димензија.

Ћилими су откривени у торбама путника, који су турским аутобусом путовали из Новог Пазара у Истанбул. Детаљним прегледом пртљага пронађен је укупно 21 ћилим, од чега се шеснаест налазилo у торби 59-годишњег путника из Новог Пазара. Он је након откривања прекршаја изјавио да је три ћилима добио на поклон од покојне мајке. Као власници осталих ћилима пријавили су се 62-годишњи и 71-годишњи путници из Новог Пазара, као и један 53-годишњак из Жупе. Истог дана, на прелазу Батровци, цариници су открили 11 слика, за које се основано сумња да имају уметничку вредност. Слике са приказима мртве природе биле су поређане на задњим седиштима аутобуса, а након њиховог проналажења, возач је цариницима објаснио да их је преузео у Бечу како би их превезао у Приштину. Пронађена уметничка дела предата су на стручну процену експератима галерије слика "Сава Шумановић" у Шиду, како би утврдили да ли је реч о сликарима Trelony, William O. Kuhn, Jan Korthals, Megyer и J. Aberl, чији се потписи налазе на појединим сликама.

Само дан касније, 22. јануара 2015. године, на граничном прелазу Шид спречен је покушај кријумчарења гардеробе вредне преко милион динара. Гардероба и кожна галантерија познатих светских брендова попут "Burberry", "MaxMara", "Saint Lorent", "Michael Kors" и "D&G", откривене су у аутомобилу марке ''BMW'', београдских регистарских ознака, којим је из Италије у Србију, са сапутницом, путовао један кинески држављанин. Иако су обоје изјавили да немају ништа да пријаве за царињење, сумњу цариника изазвала је кеса која се налазила на задњем седишту, због чега су детаљно прегледали возило. Поменути путници покушали су да прокријумчаре по један примерак капута, мантила, јакне, ташне, новчаника, ципела, као и пар мушких патика марке "Dsqured2", сакривши их у кесу и у пртљажник аутомобила. Будући да су прекршиоци кинески држављани с пребивалиштем у Србији, претпоставља се  да су ову оригиналну гардеробу купили у Италији како би имали узорке за даљу израду копија.