12. 03. 2014.

Подели:

Резултати спровођења SEED пројекта

У Београду, 12. марта, је одржан трећи по реду Регионални састанак у вези спровођења SEED пројекта. У SEED пројекту (Систематска електронска размена података) који се води под покровитељством Европске комисије учествују шест царинских администрација из региона западног Балкана (Србије, Црне Горе, Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније и Косова.* 

Поред представника царине, у раду су учествовали и експерати из Европске комисије, TAXUD-a,  CEFTA, Eулекса и других институција. Састанку је председавала Наталина Цеа, директор Канцеларије за међународну сарадњу и техничку помоћ царине Италије, која надзире примену овог Пројекта.

Пројекат SEED је веома значајан јер подржава националне напоре за решавање кључних приоритета: борбу против корупције,  олакшавање трговине и контролу граница, али такође има посебан регионални ефекат пошто обезбеђује и потребну  сарадњу међу учесницама, истакао је поздрављајући присутне, Душко Маринковић,помоћник директора Управе царина Србије – координатор. Предности коришћења огледају ce и у: јачању административних капацитета,унапређењу регионалне сарадње и у припремама за  ЕУ интеграције – постизање интероперабилности и интерконективности администрација у региону.

Обзиром да је од започињања пројекта, септембра 2010. године, много  урађено, може се рећи, да је сврха Пројекта већ постигнута пошто је SEED систем у функцији и већ обезбеђује предвиђене услуге царинским администрацијама -  учесницама.

Употреба SEED-а је ојачала инструменте који су на располагању учесницама за борбу против царинских превара, а истовремено побољшала услове за легитимну трговину отклањањем препрека на граници. Пројекат је постигао свој циљ аутоматског упаривања података и спречавања царинских прекршаја. То потврђује и чињеница да су захваљујући овом пројекту откривени  конкретни случајеви царинских прекршаја. Иако прецизни и квантитативни статистички подаци још увек нису на располагању, квалитативне индикације добијене из извештаја и повратних информација од учесника потврђују да се допринос пројекта ефикасности рада царинских администрација прогресивно развија. Када је у питању Управа царина Србије, статистички подаци показују да је проценат упарених података 96, навео је Маринковић.

Он је рекао да су учесници Пројекта  већ идентификовали могуће „проширење оквира“ функционалности SEED система. Као заједничи приоритети идентификовани су предлози о информацијама које би могле да се размењују користешћењем  SEED система. То су: Прекограничнo ношење новца; Развој и имплементација SEED „IPR Модулa“ (интелектуална својина); Развој и имплементација SEED "АEO Модулa" (овлашћени привредни субјекти); Побољшање спровођења закона (ЛЕ) апликација;Развој и имплементација SEED "PCC Модулa" (накнадна контрола).

У вези са будућношћу SEED система, општи закључак  је да царинске администрације - кориснице, треба да раде на унапређењу безбедносног аспекта, као и на унапређењу система трговинских олакшица, а то се пре свега, постиже кроз стварање адекватног система анализе ризика, закључио је Маринковић. Владимир Обућина,  један од два кључна експерта  за руковођење оперативним активностима, одржао је презентацију о урађеном до сада, с фокусом на постигнуте резултате у оквиру свих области спровођења Пројекта.

Ово је била прилика да представници царинских администрација учесника у SEED пројекту укажу на своја искуства у његовој примени и изградњи административних капацитета за повећање ефикасности рада.

Жељко Поповић, вођа овог Пројекта, у Управи царина Србије, говорио је о нашим активностима које су предузете после  Регионалног састанка који је одржан октобра прошле године у Охриду. Поред осталог, реч је о Оперативном упутству, распису и приручнику за кориснике свим организационим јединицама за почетак оперативне примене SEED. У првој недељи новембра поменуто упуство је предато управницима надлежних царинарница: Шабац, Ниш, Краљево и Ужице. Поповић је изразио захвалност SEED тиму који је помогао да УЦ  уради ово упуство, додајући да су на свим царинским испоставама на граници са Македонијом, Црном Гором, Босном и Херцеговином, одржане обуке у периоду од 12. новембра до 13. децембра. Обуке је похађало укупно 93 службеника царине, који су стечено знање пренели својим колегама.

Два месеца, након прве обуке на царинским испоставама увезаност података је: Са Босном и Херцеговином 99,62 %; Црном Гором 99,95% и Македонијом 99,6%, напоменуо је Поповић. У фебруару ове године, у Централи Управе царина биле су две обуке запослених у Одељењу за анализу и управљање ризика, на којима су учествовали и координатори за спровођење Пројекта из надлежних царинарница.

Циљ је био упознавање са SEED пројектом и његовом применом у вези успостављања критеријума за анализу ризика. Почетком марта одржан је састанак у Одељењу за анализу и управљање ризика у циљу евентуалног побољшања функције АЛАРМА и договора у вези израде посебног упутства за аналитичаре SEED система из овог Одељења, нагласио је Поповић.

Иначе, Управа царина Србије има потписане билатералне протоколе о електронској размени података са Управом за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине, Управом царина Црне Горе и Управом царина БЈР Македоније.