Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
19. 03. 2015.
На иницијативу Швајцарско-српске привредне коморе, коју је прихватила и подржала Управа царина Србије 18. марта 2015. године у Привредној комори Србије одржан је једнодневни семинар „Царинске процедуре и послови“.
Циљ је био да се швајцарским привредницима који послују у Србији представе предности модернизованих царинских процедура које привредницима омогућавају ефикасније пословање.
Семинар је био изузетно посећен, јер је тема привукла велики број заинтересованих представника малих и средњих предузећа који су директно могли да се упознају са новинама у царинским процедурама.
Приоритет царинске службе Србије је пружање подршке развоју привреде и због тога стручњаци Управе царина често гостују на скуповима на којима објашњавају привредницима како конкретне мере могу да им омогуће да лакше и брже послују. Овога пута скуп је првенствено био усмерен на повећање обима трговинске размене између Србије и Швајцарске.
Помоћник директора-координатор Управе царина, Душко Маринковић, објаснио је да је најзначајнија новина увођење Новог компјутеризованог транзитног система на националном нивоу који треба да поједностави и унапреди ефикасност царинског поступка и омогући јефтиније пословање привреде са иностранством. Маринко Укропина, потпредседник Швајцарско-српске привредне коморе представио је рад те асоцијације која је основана пре годину дана истакавши значај јачања пословне везе између Швајцарске и Србије, а све у циљу да се Србија представи као атрактивна инвестициона дестинација пословној заједници Швајцарске. На семинару је било речи о увозно-извозној документацији, поједностављеним царинским поступцима, Новом компјутеризованом транзитном систему, о чему су говорили Веселин Милошевић, помоћник директора Сектора за информационе технологије и Јасминка Гајић, начелник Одељења за ТАРИС. О Споразуму о слободној трговини Србије са земљама ЕФТА, правилима за утврђивање порекла робе и Сертификату о пореклу робе, говорио је начелник Одељења за порекло робе, Владимир Филиповић, док је о царинској тарифи и обавезујућим обавештењима говорила Душанка Пушкар, наченик Одељења за царинску тарифу. Након одржаних презентација, привредници су имали прилику да постављају питања, а највише су се интересовали за услове и критеријуме за утврђивање порекла робе. То питање је побудило највише интересовања, јер привредници знају да је Србија једна од ретких земаља које имају бенефицирани положај при извозу робе у Русију и да се захваљујући Споразуму о слободној трговини на робу српског порекла у тој земљи не плаћају увозне дажбине. Правила о пореклу у случају споразума са Русијом другачија су у односу на правила о стицању порекла по ССП и Споразуму са ЕФТА земљама, па постоји константна потреба да се та питања додатно појасне. Управо због тога што жели да пружи подршку развоју привреде, Управа Царина је увек отворена за успостављање партнерских односа, па је тако овај семинар један у низу оних који се организују у сарадњи са страним трговинским коморама.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас