Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
29. 01. 2015.
Поводом 50 година постојања царинарнице Краљево, у Регионалној привредној комори Краљева 29. јануара 2015. године почело је обележавање тог значајног јубилеја скупом на коме су се стручњаци Управе царина обратили привредницима тог краја.
Захваљујући примени поједностављених поступака, царина је успела да олакша пословање привредницима и да омогући ефикасније пословање компанија. Добробити увођења ових поступака су многобројне: смањење трошкова, бржи обрт капитала, успостављање квалитетне интерне контроле и усаглашавање наше законске регулативе и праксе са регулативом ЕУ. У оквиру скупа одржана су два предавања, "Новине у царинском пословању" и "Примена споразума ослободној трговини". Током првог предавања, Веселин Милошевић, помоћник директора Управе царина у Сектору за царинске поступке и процедуре, говорио је о поједностављеним поступцима и примени Новог компјутеризованог транизтног поступка:
''Увођењем поједностављених поступака царина Србије жели да допринесе развоју наше привреде и да прилагоди свој рад њеним потребама. Ти поступци би требало да представљају значајан стимуланс за компаније које би захваљујући овим новинама требало вишеструко да увећају извоз, уштеде време, смање трошкове пословања и тиме постану конкурентније на тржишту,"’ истакао је Милошевић и додао да "с правом очекујемо да успешна имплементација Новог компјутеризованог транзитног система повећа конкурентност Коридора 10 у односу на остале коридоре у региону, а самим тим допринесе и повећању профита како за привреднике, тако и за државу.'' Велико инетересовање привредника влада и за примену Споразума о слободној трговини. Своје знање и искуство у вези са применом Споразума, привредницима у краљевачкој Привредној комори пренео је Александар Пајић, руководилац групе за преференцијално и непреференцијално порекло робе.
''Поједини привредници у Србији се на површан начин баве извозом, без анализа које је потребно урадити пре одлуке о извозу. Фирме које имају добро организовано пословање и службенике задужене за праћење процедура у вези са правилима о пореклу робе, углавном немају проблеме приликом извоза,'' нагласио је Пајић и додао да је ''Србија једина земља која има споразум са Царинском унијом Русија, Белорусија, Казахстан и то јој омогућава велике извозне предности, јер је реч о тржишту од 200 милиона људи, где Србија готово све домаће производе може да извози без царина, чиме су они аутоматски далеко конкурентнији у односу на оне из других држава''. Стручњак за порекло робе, Александар Пајић, је закључио да је неопходно да привредници осмисле план и стратегију за извоз на то тржиште, јер су услови за добијање потврде о пореклу робе стриктно прописани споразумом између земаља Царинске уније и разликују се од паневропских правила.
На велико задовољство окупљених привредника, стручњаци Управе царина су изразили спремност да када год је то потребно помажу предузетницима у тумачењу прописа, јер се само синергијом државних органа, асоцијација и привредника могу пронаћи конкретна решења за унапређење домаће привреде.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас