20. 05. 2014.

Подели:

Неопходна контрола хуманитарне помоћи

Неконтролисан пријем хуманитарне помоћи из иностранства може довести до додатних проблема уместо преко потребне помоћи становништву Србије угроженом незапамћеним поплавама.

Управа царина Републике Србије апелује на људе и организације широм Европе да воде рачуна коју врсту помоћи шаљу у Србију, као и на који начин то раде. Препорука Министарства финансија Републике Србије је да се пре упућивања помоћи контактира дипломатско-конзуларно представништво Србије у земљи извозника.

Одређени лекови и медицинска средства могу изгубити своја својства уколико се транспортују на неадекватан начин. Слична ситуација је и са храном. И поред свих могућих олакшица у царинском поступку, осетљива роба мора се прегледати, посебно она која подлеже фитосанитарном и  ветеринарском прегледу, да се не би десило да уместо да помогне, заправо одмогне угроженом становништву. Апелујемо на учеснике у царинском поступку да имају стрпљења и разумевања за овакве поступке, у интересу свих угрожених грађана Србије.

У циљу ефикаснијег и бржег поступка увоза робе, Управа царина моли пошиљаоце, доносиоце и организаторе допремања хуманитарне помоћи да кад год је то могуће уз хуманитарну помоћ приложе што детаљнију спецификацију робе, како би се могла предузети неопходна здравствена контрола за ону робу која подлеже таквој контроли. У неопходне податке такође спадају и подаци о примаоцу робе.

Као што смо видели у средствима јавног информисања, нажалост неке несавесне особе у овако тешким тренуцима покушавају да обезбеде имовинску корист, па је и у том смислу потребно вршити макар минималну контролу увоза хуманитарне помоћи, односно избећи злоупотребе у хуманитарној катастрофи.

На сајту Управе царина може се погледати списак граничних прелаза на којима је стално присутна фитосанитарна и ветеринарска инспекција, преко којих је најбоље достављати хуманитарну помоћ у храни биљног и животињског порекла.