Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
02. 04. 2015.
У организацији Словеначког пословног клуба и Управе царина, 2. априла 2015. године, у Београду је одржан семинар за представнике компанија те земље и српских предузећа с којима сарађују. Привредна сарадња две државе је у сталном порасту, па се привредници све чешће обраћају тражећи одговоре на питања о трговинским олакшицама, због чега се и показала потреба за одржавањем оваквог семинара.
Семинару је присуствовала и Лиљана Фигар Ферме, економски аташе амбасаде Словеније, истакавши да је овакав скуп важан за словеначка предузећа, јер тако могу да добију информације из различитих области царинског пословања, док су представници Управе царина нагласили да је царинској служби битно да чује глас пословне заједнице. Помоћник директора-координатор Управе царина, Душко Маринковић је упознао присутне с мерама које се предузимају у циљу поједностављења царинских процедура. Циљ тих мера је да се створи бољи пословни амбијент за привреднике и омогући њихово ефикасније и економичније пословање. Маринковић је нагласио да тренутно око 290 компанија користи различите облике поједностављених поступака, док се очекује да Србија до краја године уђе у заједнички транзитни систем ЕУ и EFTA држава. На тај начин Србија показује, не само решеност за приступање ЕУ, већ се потврђује и да царинска служба има одговарајуће капацитете и представља поузданог партнера осталим земљама на европском административном простору, нагласио је Маринковић. Он је истакао да је Управи царина у процесу увођења NCTS-a, царинска администрација Словеније пружила завидну техничку помоћ.
Веселин Милошевић, помоћник директора УЦ у Сектору за информационе и комуникационе технологије, одржао је презентацију у којој је нагласио значај националне примене NCTS у Србији која подразумева обавезно коришћење електронске декларације за све транзитне поступке у друмском, железничком и водном транспорту робе. Све царинске испоставе укључене су у систем, преко 200 шпедиција тренутно електронски подноси транзитне декларације, а дневно се просечно обради између 2.000 и 3.000 таквих декларација. До сада је обрађено преко 200.000 електронских транзитних декларација, навео је Милошевић.
Поводом увођења система овлашћених привредних субјеката (ОПС), учесници семинара су обавештени да је до сада пет компанија поднело захтев и да је у току провера испуњености услова за доделу тог статуса. Прво решење којим је одобрен статус овлашћеног привредног субјеката (ОПС) донето је 1. априла 2015. године, а словеначке компаније су позване да сагледају предности тог статуса и могућности за подношење захтева.
Стручњаци Управе царина су током семинара упознали словеначке привреднике и са поступком активног оплемењивања, привременог увоза опреме, заштитом права интелектуалне својине, као и споразумима о слободној трговини које примењује Република Србија, а у којима главну улогу играју правила о пореклу робе на која се могу позвати појединачни споразуми.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Питајте нас