Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
У жељи да путницима прелазак границе Републике Србије остане у пријатном сећању, без стреса и непотребног задржавања, Управа царина ће вас у овој рубрици подсетити на правила која се примењују у путничком промету.
Управа царина је ближе објаснила царински поступак у путничком промету актом који можете прочитати ОВДЕ.
Такође се можете упознати са Списком предмета за личну употребу и робе за спортске сврхе која се пријављује царинским органима усмено или преузети Образац за привремени увоз/извоз робе, који је доступан и на енглеском језику (Form for Temporary Import).
Лични пртљаг путника чине сви предмети (некомерцијалног карактера) које путник носи са собом, а служе му док је на путовању, нпр. одећа, обућа, разни технички уређаји, спортски реквизити, предмети за одржавање личне хигијене, лекови за уобичајену терапију и други предмети за личну употребу.
Количина ових предмета зависи од сврхе путовања, пола, занимања путника, годишњег доба и других околности у вези са конкретним путовањем.
Део вашег личног пртљага при уласку у Србију такође може бити и:
Повластица: Држављани Републике Србије поред личног пртљага у земљу без плаћања увозних дажбина могу да унесу и робу за личне потребе чија вредност не прелази износ од 100 евра..
Царински службеници на граничним прелазима врше контролу преноса готовине у физичком облику, као и других преносивих средстава плаћања попут чекова, меница или хартија од вредности.
Унос девиза у Републику Србију је слободан, али је износ ограничен. То значи да можете унети новца колико год желите, али ако је реч о суми која по особи износи 10.000 евра или више (у динарима или другој страној валути), дужни сте да то пријавите.
Затражите од царинског службеника да вам да да попуните ОБРАЗАЦ ПРИЈАВЕ / CASH DECLARATION FORM који је доступан на свим граничним прелазима, као и на сајту Управе царина.
! Уз потврду да сте пријављену суму претходно унели, нећете имати проблема при изласку из земље (уколико само пролазите кроз Србију или пак новац враћате у иностранство).
Резиденти* Републике Србије у готовини из земље могу изнети 10.000 евра или више само на основу доказа о исељењу.
Нерезиденти* могу изнети већи износ од 10.000 евра или више на основу:
Наведене потврде царински орган поништава приликом првог изласка из Републике Србије, зато водите рачуна о томе да оне неће више бити важеће када први пут изађете са територије Републике Србије.
Динари у већем износу од динарске противвредности 10.000 евра по особи могу се уносити у Републику Србију ако су купљени код стране банке и то до износа из потврде те банке.
! Платне картице можете слободно уносити и износити из Републике Србије.
* нерезиденти су страни држављани са пребивалиштем у иностранству (укључујући дипломатско- конзуларне представнике страних земаља у нашој земљи и чланове њихових породица) и домаћи држављани који на основу дозволе за боравак, односно радне визе бораве у иностранству дуже од годину дана
* резиденти су домаћи држављани са пребивалиштем у Републици Србији (укључујући дипломатско-конзуларне представнике наше земље у иностранству и чланове њихових породица) и страни држављани који на основу дозволе за боравак, односно радне визе бораве у Републици Србији дуже од годину дана
Право на повраћај ПДВ имају само нерезиденти тј. путници који у Републици Србији немају пребивалиште ни боравиште, а који у року од три месеца од дана куповине, у личном пртљагу у иностранство износе купљену, некоришћену робу за некомерцијалне сврхе, у вредности која је једнака или већа од 6.000 динара (укључујући ПДВ).
Услов је да приликом напуштања Републике Србије путник царинском службенику покаже купљену робу, рачун/рачуне, као и оригинал и копију Обрасца ЗППДВ страна 1 и ЗППДВ страна 2 – Захтев путника за повраћај ПДВ, који на молбу путника попуњава продавац (на обрасцу ЗПППДВ или на обрасцу оператора, у папирном или електонском облику).
Ако су испуњени законом прописани услови, царински службеник оверава оригинал Захтева путника за повраћај ПДВ издат у папирном облику, као и оригинал/оригинале рачуна, док копије задржава.
Када је Захтев путника за повраћај ПДВ издат у електронском облику, а притом су испуњени сви услови, царински службеник га оверава електронским печатом у Информационом систему.
Уколико царински службеник утврди да нису испуњени прописани услови, у Захтев путника за повраћај ПДВ уноси датум, разлоге за одбијање захтева и исти потписује.
! Царински службеник само врши оверу поднетог захтева путника за повраћај ПДВ, али не и повраћај плаћеног ПДВ.
Напомена: Повраћај ПДВ-а можете остварити и ако не поседујете пасош, већ путујете са личном картом или другом путном испавом која се у складу са законом у Републици Србији сматра идентификационом исправом за прелазак државне границе.
Путници који привремено бораве у Србији, могу унети, а потом и изнети предмете за личне потребе који су им неопходни за време путовања, као и предмете за спортске сврхе и превозна средства, без обавезе плаћања дажбина.
Та могућност се односи на све личне предмете, нове или коришћене, али не и на робу комерцијалног карактера.
Увоз/извоз робе за личне потребе и спортске сврхе обавља се на граничном прелазу, усменим декларисањем, без посебне царинске процедуре.
Уколико желите да избегнете ризик да вам буде оцарињена роба коју привремено користите током путовања или је носите са собом до свог крајњег одредишта, при уласку/изласку треба да попуните ОБРАЗАЦ (Прилог 27 – Пратећа исправа уз усмену декларацију за привремени увоз), који је доступан и на енглеском језику FORM (Annex 27 – Accompanying document with an oral declaration for temporary import).
Царински службеник ће тада проверити да ли подаци унети у Образац одговарају реалном стању, оверити га потписом и печатом, вратити вам један примерак, а други задржати у евиденцији.
! Транзитни путници који кроз Србију пролазе на путу до крајњег одредишта треба да обрате посебну пажњу на процедуру привременог увоза/извоза.
Путник може уносити/износити храну за личне потребе и потребе чланова породице под условом да је фабрички упакована и да има декларацију произвођача.
! Уколико је реч о храни животињског порекла, њен унос је лимитиран на количину до једног килограма, под условом да не долази из земаља из којих је њен увоз или транзит забрањен.
Путник може уносити/износити лекове за личну употребу, као и лекове за свог кућног љубимца који путује с њим ито у количини која је неопходна за уобичајену терапију, a која не може бити већа од шестомесечне потребе у току календарске године, зависно од природе и дужине болести, коју има он или кућни љубимац ког води са собом.
Уколико се ради о већој количини потребној за спровођење уобичајене терапије током више месеци боравка (више од 15 дана, али не више шест месеци), дужни сте да царинском службенику покажете на увид одобрење Сектора за лекове и медицинска средства Министарства здравља (које се издаје на основу мишљења изабраног лекара) за уношење, односно изношење лекова за личне потребе.
! Уколико уносите/износите лекове за уобичајену терапију, који садрже психоактивне контролисане супстанце дужни сте да на захтев царинског службеника покажете доказ о неопходности коришћења такве врсте лекова у сврху терапије (мишљење лекара, односно лекарски рецепт) ако је њихова количина већа од једног паковања које садржи највише до 30 појединачних доза.
Уколико планирате да на пут поведете и свог кућног љубимца, морате пре тога испунити прописане услове и припремити одговарајућа документа.
Више информација о условима које ваш љубимац треба да испуни за путовање унутар ЕУ, као и друге земље, можете да сазнате ОВДЕ.
За дивље врсте које су заштићене Конвенцијом о међународном промету дивљим врстама фауне и флоре (CITES) неопходно је поседовање посебних CITES дозвола. У том случају, за више информација о CITES дозволама и потврдама Републике Србије треба да се обратите Министарству заштите животне средине - Групи за спровођење CITES Конвенције (е-пошта: office@cites.gov.rs).
! Приликом уноса/износа кућних љубимаца цариник врши увид у поднету документацију, а уколико је реч о псима, мачкама, крзнашицама и заштићеним врстама дивљих животиња, обавља и очитавање њихових трајних обележја попут микрочипова или бешавних ножних прстенова (у случају птица).
Без фитосанитарног прегледа у Републику Србију можете унети мању количину биља и то:
! Под условом да:
У случају да приликом уласка/изласка из земље са собом носите неку заштићену биљну врсту, мораћете на увид да поднесете CITES дозволу (или дозволу за извоз у виду решења за домаће врсте) коју у ту сврху издаје Министарство заштите животне средине (Група за спровођење CITES Конвенције, е-пошта: office@cites.gov.rs).
Уколико из земље износите неки предмет од културног, уметничког или историјског значаја, у количини која нема комерцијални карактер и намењена је сопственим потребама, неопходно је да поседујете дoзволу Републичког завода за заштиту споменика културе.
Поменута дозвола је потребна не само за износ/извоз слика, цртежа, скулптура и осталих уметничких творевина познатих и непознатих аутора, већ и за износ/извоз свих предмета старијих од 50 година: намештаја, посуђа, новца, аутомобила.
У зависности од дела о коме је реч биће вам потребна нека од доле наведених дозвола:
У поступку износа/извоза наведених предмета цариници ће извршити увид у поднету дозволу/решење, оверити га потписом и печатом (оригинал вратити путнику, копију задржати ради интерне евиденције), одобрити износ/извоз робе и неће захтевати подношење извозне царинске декларације тј. спровођење редовног царинског поступка
! Када је у питању унос уметничких дела спроводи се уобичајена увозна царинска процедура, што значи да роба мора бити пријављена, а у зависности од њене вредности спроведен скраћени или редован поступак, при чему није потребна никаква дозвола или сагласност.
Најсигурније је да пријавите све драгоцености које носите са собом и поштедите себе непријатности и ризика да вам оне буду привремено или трајно одузете.
То се односи како на лични накит који носите на себи или у пртљагу, тако и на инвестиционо злато у облику плочица, полуга и новчића.
! Веома је важно да све пријавите, јер уколико царински службеници током контроле пронађу непријављенe драгоцености, ризикујете да се нађете у прекршају.
Путници не могу уносити/износити оружје у/из Републике Србије, осим у ситуацијама када за то поседују дозволу надлежног органа – Министарства унутрашње и спољне трговине, а сходно Одлуци о одређивању робе за чији је увоз, извоз, односно транзит прописано прибављање одређених исправа.
Путницима је дозвољено да у нашу земљу привремено унесу оружје и муницију када долазе у организовани лов и то у организацији Ловачког савеза Србије или друге за то овлашћене организације, као и ради учествовања на спортској манифестацији.
У том случају ћете оружје и муницију усмено пријавити на граничном прелазу и презентовати доказ да је привремено уносите ради лова или учешћа на спортској манифестацији (доказ о одржавању такве врсте манифестације).
Ради лакшег утврђивања истоветности робе при изласку из земље, детаље о роби (оружју и муницији) путник при уласку у земљу уписује у ОБРАЗАЦ (Прилог 27 – Пратећа исправа уз усмену декларацију за привремени увоз), који је доступан и на енглеском језику FORM (Annex 27 – Accompanying document with an oral declaration for temporary import). Овлашћени царински службеник проверава да ли су у Образац унети тачни подаци, потписује га, оверава и враћа путнику. Исто важи и у обрнутом случају, када оружје и муниција треба да се изнесу из земље због организованог лова или спортске манифестације.
Да ли ће Вам за унос/износ дрона који желите да понесете са собом на путовање бити потребна дозвола надлежног министарства, зависи од тога да ли он, по својим техничким карактеристикама, испуњава услове прописане у Националној контролној листи робе двоструке намене и Националној контролној листи наоружања и војне опреме.
За преглед модела беспилотних летелица за чији извоз/увоз није потребна дозвола погледајте Упутство за идентификацију беспилотних летелица и Извод из евиденције које је припремило надлежно Министарство унутрашње и спољне трговине.
Уколико модел који поседујете није могуће идентификовати на основу горе наведеног Упутства, потребно је да се обратите захтевом Министарству унутрашње и спољне трговине ради добијања мишљења да ли се уређај који поседујете, по својим карактеристикама, сматра контролисаном робом.
Уколико путник привремено уноси/износи дрон или кроз земљу транзитира, обавезан је да га на граничном прелазу пријави и да податке о уређају упише у ОБРАЗАЦ (Прилог 27 – Пратећа исправа уз усмену декларацију за привремени увоз), који је доступан и на енглеском језику FORM (Annex 27 – Accompanying document with an oral declaration for temporary import), ради лакшег препознавања приликом изласка из земље.
Више информација о условима за коришћење дронова на територији Републике Србије можете пронаћи на сајту Директората цивилног ваздухопловства Републике Србије.
О најчешћим питањима сазнајте више у рубрици ''Питања и одговори''
Да би прелазак границе био што ефикаснији, без непотребних задржавања и непријатности, путници би пре путовања требало да се информишу о важећим прописима земаља у које путују, јер они нису свуда исти.
Уколико путујете у земље ЕУ, о важећим прописима се можете информисати ОВДЕ, док су правила о преносу новца приказана на линку EU CASH CONTROL. Ако је, пак, реч о путовању на неку другу дестинацију, саветујемо да посетите сајт царинске администрације земље у коју планирате да отпутујете.
Друга опција је да будете умерени и да водите рачуна о количинама хране или цигарета које носите са собом.
Препоручујемо такође да стање на одабраном прелазу ка коме сте се упутили проверите прегледом снимака са надзорних камера који су доступни на сајту АМСС, као и преко апликације Гугл мапе (''Google maps'') на мобилним телефонима. Ова апликација је бесплатна, а одабиром опције у вези са стањем саобраћаја (Traffic), видећете да ли се на неким деоницама дуже чека.
У случају оптерећености најфреквентнијих прелаза, саветујемо да одаберете неку од најближих алтернатива. Уколико је то могуће, избегните путовање у дане викенда, јер су задржавања тада најдужа.
И за крај, подсећамо путнике да су поклони такође роба, те да самим тим нису изузети од пријављивања. Због тога саветујемо да царинским службеницима пријавите сву вредну робу коју носите са собом, без обзира да ли је реч о поклонима или предметима за личну употребу.
Молимо Вас да прво проверите да ли се Ваше питање налази на листи најчешћих питања овде.Ако то није случај питање можете да нам проследите путем контакт форме.Молимо Вас да што прецизније формулишете питање како би оно било прослеђено одговарајућој служби.